A jelek szerint újra napirendre vette a baloldal a kisadózó vállalkozások tételes adójának, azaz a kata ügyét. A Momentum egyik politikusa, Iker Áron a napokban a közösségi médiában bírálta a jövőre életben lépő úgynevezett hárommilliós szabályt, amely extra adót vezet be bizonyos esetekre – számol be a Magyar Nemzet.
Az új előírás kimondja: ha a katás vállalkozó és egyik üzleti partnere között az ügyletek értéke egy éven belül meghaladja a hárommillió forintot, akkor a hárommillió feletti rész után negyvenszázalékos adót kell leróni. A rendelkezés nemcsak a nagyobb, hárommillió forint feletti ügyleteket veszi ki a kisadózókat segítő szabályok alól, hanem azt az utóbbi időben elharapódzott megoldást is visszaszorítaná, miszerint bizonyos cégek a munkaerőt nem munkaviszony keretei között, hanem katás vállalkozóként alkalmazzák – írja a portál.
Minapi bejegyzésében a momentumos Iker Áron azt közölte: szerinte a bújtatott foglalkoztatás ellen a katában sávos adózást kellene kialakítani. Elképzelése szerint
- a mostani havi 50 ezer forint általányadó ötmillió forintos bevételig élne,
- 8,5 millió forintig havi 75 ezer lenne a közteher,
- nagyobb bevételnél pedig havonta százezer forint.
– Év elején minden katás 50 ezer forint/hóról indul, és ahogy átlépi a bevételi határt, vagy magától emeli meg a befizetést, vagy év végén egy összegben fizeti be a korrigált adó összegét – ismertette ötletét a baloldali párt embere. Emellett gyakoribb és szigorúbb ellenőrzéseket szorgalmazott vagy azt: szabják meg, hogy a nagyobb vállalatoknál milyen arányban lehet munkavállalókat és katás vállalkozókat foglalkoztatni.
– A javaslattal a Momentumnál is megmutatkozott a balliberálisok legfontosabb gazdaságpolitikai elképzelése: az adóemelés és a megszorítás – reagált a Magyar Nemzetnek a felvetésre a pénzügyminiszter helyettese. Tállai András államtitkár értékelése szerint a Momentum ötlete durva és azonnali adóemelést jelentene, ami mind a 430 ezer katást fenyegetné. Egyrészt kétszázezer kisvállalkozásnak már jövőre lényegesen több adót kellene fizetnie, másrészt a szabályok bonyolultabbá válása minden katást érintene, mindenkinél adminisztrációs tehernövekedést jelentene.
A miniszterhelyettes összehasonlításképpen kitért a kata január elsején életbe lépő új szabályára.
– A tavasszal elfogadott törvénymódosítás csak a nagy értékű ügyleteket érinti – húzta alá az államtitkár, emlékeztetve:
- a negyvenszázalékos adó a katás vállalkozásokat alkalmazó cégeket terheli, de csak akkor,
- ha a megbízások összértéke egy éven belül meghaladja a hárommillió forintot.
- S úgy, hogy az új adó kizárólag a kifizetések hárommillió forintos értékhatár feletti része után alkalmazandó.
– A kata szabályainak módosítása után az érintettek nyolcvan százaléka, több mint 340 ezer vállalkozás pontosan ugyanúgy adózik majd, mint eddig – mondta az államtitkár, és hozzátette: a katát 2013-ban azért vezette be a kormány, hogy a jellemzően a lakosságot ellátó mikrovállalkozásokat, így például a fodrászokat, a kozmetikusokat és a taxisokat segítse.
– A Momentum éppen ezeket a vállalkozásokat sarcolná meg, az ötlet azonnali adóemelést jelentene azoknak a kisvállalkozásoknak, amelyek jobban mernek keresni. Mindezt úgy, hogy a baloldali elképzelés nem kezdene semmit a bújtatott munkavállalással, a nagyobb cégek piaci visszaélésével – vélekedett a miniszterhelyettes.